In this extraordinary times, ten Wrocław based artists presented their last works using online tools. Wernissage took place on Zoom platform and lasted one and the half hour.
Curator: Anna Kołodziejczyk
Artists: #dytagowska #przemekpintal #kinomanual #monikakonieczna #mariuszsibila #kamilmoskowczenko #łukaszhuculak #balnzstudio
MIESZKANIA
„Wstań a nie mieszkaj, biegaj nocą”*
Pierwotne znaczenie słowa MIESZKAĆ (bawić się, guzdrać, zwlekać, ociągać), wywiedzione od rzeczownika mieszka (spieszczonej wersji słowa miedźwiedź), naprowadza na słowiańską predylekcję do pasywnej postawy wobec kluczowej czynności życiowej, jaką jest bycie w domu. Anglosas dokazuje w swoim living room, bo czy to w bloku na czwartym piętrze, czy w chałupie na wsi – on żyje. He lives on the 4th floor, He lives in the country house. He lives, a my MIESZKAMY. Przewalamy się jak niedźwiedzie, z boku na bok, z tapczanu na fotel, z tygodnia na tydzień. Przykryci gałęziami porastamy mchem. Jesteśmy jak psy wylizujące sierść w kojcach, bezszelestne koty szukające kolejnej drzemki, chomiki zagrzebane w trocinach i żółwie trawiące liść sałaty w nieskończoność.
Język buduje świadomość. Skoro MIESZKAMY, a nie żyjemy, to taka i nasza kulturowa tożsamość. Tymczasem globalna wioska skurczyła się do rozmiaru ekranu w telefonie i nawet najbardziej leniwy niedźwiedź czuje silną obecność żywego świata w głębinach swojego barłogu. Ale jest jeszcze coś. „Wolnoć, Tomku, w swoim domku”, tylko co jeśli wolność zmienia się w niewolę za sprawą bezprecedensowej epidemii o zasięgu globalnym? My home is my prison. W tej sytuacji dawna dystynkcja życia i mieszkania traci pierwotną moc. Życie z konieczności przenosi się do MIESZKAŃ, bo w obecnej chwili próżno go szukać na ulicach, skwerach i w parkach. Paraliż tego, co outside, przynosi ożywienie w tym, co inside. „Wstań a nie mieszkaj, biegaj nocą”, czytamy w Słowniku etymologicznym Brücknera. Wstałem. Z zaciekawieniem obserwuję cały świat rozsypany na podłodze w dużym pokoju. To jest teraz living room. Kto wie na jak długo.
* https://pl.wikisource.org/wiki/S%C5%82ownik_etymologiczny_j%C4%99zyka_polskiego/mieszka%C4%87.
Tekst: Maciek Bączyk